Podaj swój adres email jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące nowości.
Aby dodać lub skomentować artykuł musisz się zalogować:
Nie masz konta? Zarejestruj się

Deante Sp. J.
marketing@deante.pl
tel.: 42 638 30 62
fax: 42 638 30 81

Kutia

DSC_0724
  • 250 g obłuskanej pszenicy
  • 250 g maku niebieskiego
  • 300 g bakalii: obranych migdałów, orzechów włoskich, laskowych, rodzynek, fig, daktyli, smażonej skórki pomarańczowej
  • 250 g miodu

Pszenicę moczymy, gotujemy długo w dużej ilości wody, aż będzie całkiem miękka. Mak sparzamy wrzątkiem i mielimy min. 3 razy. Rozcieramy z podgrzanym miodem. Wszystkie bakalie siekamy, rodzynki moczymy w rumie (nie jest to obowiązkowe), a następnie odcedzamy. Wreszcie łączymy ze sobą miód z makiem, bakalie oraz odsączoną pszenicę. Wstawiamy przynamniej na kilka godzin do lodówki.

Przygotowanie jest banale. Osobiście do przygotowywania na Wigilię kutii zainspirował mnie kilka lat temu Informatyk Deante. Zanim poczęstował mnie tym specjałem, znałam tylko makiełki, za którymi nie przepadam. Kutię można dowolnie modyfikować, wersji przyrządzania jest mnóstwo tak jak bogata jest symbolika tej potrawy. Z pewnością jest to jedna z bardziej znanych potraw na wschodzie. Ponoć jej zjedzenie w Wigilię miało kiedyś zapewnić urodzaj i powodzenie w kolejnym roku. Wspólne jedzenie kutii było też symbolem zgody, miód-słodyczy, a mak spokoju.

Spokojnie można też zmniejszyć gramaturę składników, byle by proporcjonalnie. Wszystko zależy od liczby uczestników wieczerzy wigilijnej. Należy pamiętać, że kutia jest sama w sobie bardzo słodka (można dodać mniej miodu – wg uznania) i podawana na wieczerzy jako deser, czyli ostatnie z 12 dań jest zjadana raczej w symbolicznych ilościach. Za to przetrzymywana w lodówce przez kilka dni z pewnością znajdzie amatorów.

Smacznego

Anna Kowalska

logo


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodaj odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać komentarz.

© 2009 ® Deante Sp. Jawna
Wszelkie prawa zastrzeżone
Mapa serwisu kuchnia.deante.pl | Kontakt